O nas

Diecezjalne Centrum Kultury
to miejsce wyjątkowe!

 

Spotykają się tu cisza potrzebna do kontemplacji i spokój niezbędny do wypoczynku. Klimat domu sprzyja oderwaniu się od codziennych spraw, a piękny ogród zimą i latem jest idealny do modlitwy i kontemplacji.


Dom jest miejscem uświęconym godzinami modlitwy. Znajduje się tu zamkowa kaplica – miejsce modlitwy sługi Bożego Adofla Piotra Szelążka. Serdecznie zapraszamy kapłanów, świeckich oraz grupy i wspólnoty parafialne na rekolekcje oraz wypoczynek.



 

  • ☑️ kaplica zamkowa do dyspozycji Gości przez całą dobę
  • ☑️ 22 komfortowe pokoje 1-, 2- i 3- osobowe z łazienkami
  • ☑️pełne wyżywienie w cenionej, domowej kuchni
  • ☑️obszerny i monitorowany parking
 

Oferujemy pełne lub częściowe wyżywienie. Do dyspozycji Gości jest odrestaurowana kaplica, sala rycerska, sala konferencyjna, refektarz pokrzyżacki i czytelnia.


Przybywając do Diecezjalnego Centrum Kultury na rekolekcje, można wybrać się na wycieczkę do pobliskiego wiatraku w Bierzgłowie, licznych kościołów czy grodu Mikołaja Kopernika - Torunia (oddalony ok.15 km od Zamku Bierzgłowskiego).


WIATRAK W BIERZGŁOWIE

 



Historia Zamku Bierzgłowskiego 

Pokrzyżacki zamek w miejscowości Zamek Bierzgłowski, zbudowany z kamienia i cegły, początkami sięga poł. XIII wieku. Należy do najstarszych na Ziemi Chełmińskiej. Wzniesiony na stoku pradoliny Wisły był obronną siedzibą komturów zakonu krzyżackiego do 1415 r. Własnością krzyżacką przestał być w 1454 r. Z nakazu króla Kazimierza Jaggielończyka zamek częściowo zburzono. Od 1520 r. do 1840 r. był w posiadaniu rady miasta Torunia, potem przeszedł w prywatne ręce. W 1930 r. został wykupiony przez rząd pruski. Następnie  od 1929 r. stał się własnością biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego, który remontując zamek przeznaczył go na dom rekolekcyjny. Po II wojnie światowej w zamku przejętym przez ówczesne władze państwowe urządzono Państwowy Dom Opieki Społecznej. Wraz z powstaniem Diecezji Toruńskiej w 1992 r. zamek oddano Kościołowi na własność Kurii tejże Diecezji. Po kilkuletnim remoncie zniszczonego obiektu od 2001 r. w zamku mieści się Diecezjalne Centrum Kultury. Zachowane grube mury, sucha fosa, przez którą niegdyś przerzucone były dwa mosty zwodzone, są świadectwem obronnego charakteru średniowiecznego zamku. Portalowa rzeźba ceramiczna z ok. 1305 r. i ostrołukowe sklepienia wnętrz podkreślają jego gotycki charakter. 

 

Dyrektor Diecezjalnego Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim

ks. Andrzej Jankowski


Dyrektor

Święcenia kapłańskie przyjął w 2010 roku w Toruniu z rąk ks. Bpa Andrzeja Suskiego. Jako neoprezbiter posługę duszpasterską pełnił w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu, a następnie w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Toruniu. W 2004 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w kierunku administracja. 

W 2020 roku został mianowany przez ks. Bpa Wiesława Śmigla do pełnienia powierzonej mu posługi dyrektora Diecezjalnego Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim.


We wszelkich sprawach związanych z rezerwacją miejsc (na rekolekcje, na wypoczynek, dla grup) należy kontaktować się wyłącznie z biurem. Bezpośredni kontakt z księdzem Dyrektorem w pilnych sprawach proszę umawiać w biurze Diecezjalnego Centrum Kultury. 
 


 



Nasze zabytkowe miejsca